Şekerci Petrol; ticari faaliyetine ilk olarak 1975 yılında şu anki yönetim kurulu başkanı Mehmet Durdu YETKİNŞEKERCİ’nin, babası Hacı Hayri YETKİNŞEKERCİ ile, ortak olarak battaniye imalatı ile başladı.

Kısa bir dönemin ardından Mehmet Durdu YETKİNŞEKERCİ, 1976 yılında Gaziantep Kilimciler ve Halıcılar Temin Tevzi Kooperatifi Yönetim Kuruluyla olan sosyal faaliyetlerinin artması ve çok iyi bir konuma gelmesiyle, 1989 yılında Türkiye’nin en genç Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı olmayı başardı. Belediyeden ayrıldıktan sonra siyasi hayatına ara vererek kardeşleri ile Sedef, Güney ve Selvi Mensucat adı altında Kilim, Battaniye ve Halı Dokuma alanında çalışmalara başladı.

Ülke gelişimlerini ve yurt eksikliklerini yakından takip eden Mehmet Durdu YETKİNŞEKERCİ, GAPAŞ şirketiyle akaryakıt sektöründe çalışmalara girerek, 1995 yılında Gaziantep Akaryakıt Bayileri Başkanlığı’na imza attı ve 7 yıl süreyle devam ettirdi. Aynı dönemlerde Gaziantep Ticaret Odası (GTO) meclisine seçilerek, GTO yönetim kurulunda 5 yıl boyunca görev aldı.

1996 yılında tekstil sektöründeki yerini kardeşine devrederek, tamamen akaryakıt sektörüne yöneldi ve bu alandaki faaliyetlerini geliştirmeye karar verdi.

2002 yılında Türkiye genelinde 520 bayisi olan TÜRKPETROL’un bayilerinin katıldığı konseyin Yönetim Kuruluna seçildi.

2003-2004 yılları arasında, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde akaryakıt ve gaz sektöründe görev aldı.

2004 yerel seçimleri sonucunda, Şehitkâmil Belediye meclisine seçilerek, Meclis Başkan Vekilliği görevini üstlenirken, Küsget, Mezarlık Kavşağı ve Başpınar Yolu’ndaki Shell istasyonlarıyla da akaryakıt sektöründe çalışmalarına devam etti.

Günümüzde Şekerci Petrol; İpragaz-LPG bayiliği, Shell Gaz bayiliği, Madeni Yağ bayiliği, Eskidji bayiliği ve Toptan Akaryakıt bayiliğiyle çalışmalarımı sürdürmekte. Kuruluşundan bu yana vergi sıralamalarındaki dereceleri, onur belgeleri, lokal pazarlardaki bilinirliliği ve güvenirliliği ve rekabet gücüyle Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip olmuştur.