Gulf Oil 1901 yılında, Texas Spindletop'ta kurulmuştur. Gulf Oil, dikey bütünleşik ticari faaliyetleriyle karakterize bir şirket olarak kurulduğu günden itibaren istikrarlı şekilde büyümesini devam ettirmiştir.

Gulf Oil, her zaman ticari ve teknik yeniliklerin temel taşı olacak çalışmalara öncülük ederek, yeni ürün geliştirme ve pazarlama alanlarında gösterdiği faaliyetleri ile daima güçlü bir akaryakıt şirketi olmuştur.

Gulf Oil'in ileriyi görerek attığı ilk adımlardan biri 1911'de ilk modern akaryakıt istasyonunu kurmasıdır. Su üstünde sondaj, katalitik kırma rafinerileri ve ilk sentetik yağ molekülünü bulması da diğer öncü hareketleri arasında yer almaktadır. Bu yenilikçi çalışmalar, şirketin büyümesinde esas olup, günümüzde de Gulf markasının temel taşı olmaya devam etmektedir.

Günümüzde Gulf markası, dünyada 100'den fazla ülkede mevcut bulunmaktadır. Gulf Oil International'ın benimsediği büyüme ve gelişme stratejisi ve bu doğrultuda yürüttüğü çalışmalar sayısı sürekli artan Gulf markalı petrol istasyonlarıyla kendisini net bir şekilde göstermektedir. Akaryakıt sektöründe birçok ilklere imzasını atan markanın geçmişten gelen birikimi, istasyonlarında günümüz teknolojisi ile birleşerek müşterilerine en iyi hizmet olarak ulaşmaya devam etmektedir.

Gulf Oil, Asya, Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika ve Ortadoğu'da bulunan madeni yağ üretim tesislerinin oluşturduğu global bir ağa sahiptir.

 

Gulf Oil, sürekli gelişime verdiği önem ile sektörün en geniş Ar-Ge çalışmalarını yürüten kuruluşlardan biridir. Gulf, OEM (Orijinal Ekipman Üreticileri), API (Amerikan Petrol Enstitüsü) ve ACEA (Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği) gibi dünya çapındaki kuruluşların; farklı çalışma koşullarında gelişmiş madeni yağ performans standartlarını fazlasıyla karşılayarak, gerekli onayları almış bir markadır. Dünyanın önde gelen birçok otomotiv üreticisinin de tercihi olan Gulf, dünyada en geniş madeni yağ ürün portföyü olan kuruluşlardan biridir.

Dünyanın en önemli motorlu araç yarış organizasyonlarında, ileri teknolojiye sahip araçlar Gulf Oil'in yüksek performanslı tam sentetik benzinli motor yağları ile pistlerde mücadele etmektedir. 1938 yılından beri motorsporlarında varlığını sürdüren Gulf Oil, 1968 yılından itibaren dünyanın en önemli performans ve dayanıklık yarışı Lemans 24 saatin değişmez şampiyon markalarından biridir. 2008 yılından beri Aston Martin ile yaptığı stratejik ortaklıkla bu başarısını Le Mans yarışlarında devam ettirmektedir.

Zengin bir geçmişe ve parlak bir geleceğe sahip Gulf Oil, dünyanın en ünlü akaryakıt ve madeni yağ markalarından biridir. Marka, geçmişten gelen yenilikçi vizyonu ile kendi sektöründe büyümesini devam ettirmektedir.